Bílý šum pro miminka

Novorozeným dětem bílý šum umí pomoct s usínáním, utiší dětský pláč a prodlouží dobu spánku.

Co je bílý šum a proč ho miminka potřebují

Určitě se vám jako novopečenému rodiči stala podobná situace: právě jste uložili dítě do postýlky, když na dvoře zaštěkal pes nebo se na chodbě zabouchly dveře? Někdy stačí, aby ze stolu spadla zrádně zvonící lžička, aby se dítě probudilo a rozplakalo. A to znamená, že ho musíte jít znovu utišit a uložit do postele a nedotčený čaj mezitím na stole chladne...

Existuje poměrně jednoduchý způsob, jak těmto situacím předejít - pustit miminku bílý šum. Neznamená to extra finanční náklady ani úsilí a ve výsledku budete moci dítě ochránit před všemi náhlými a rušivými zvuky. Nebudou přerušovat spánek dítěte a ono zase nebude rušit zasloužený odpočinek maminky.

Pro klidný spánek miminko potřebuje hluk

Mohlo by se zdát, že jde o paradoxní tvrzení. Ale zatímco dítě v děloze 9 měsíců roste, je neustále obklopeno mnoha zvuky. Slyší, jak bije matčino srdce, jak pumpuje krev tepnami a žilami, jak pracují plíce, žaludek a střeva, slyší matčin hlas i okolí. To vše zní nepřetržitě a splývá v jediný, poměrně hlasitý a jednolitý zvuk. Zároveň se miminko v maminčině bříšku cítí klidné a chráněné. Syčivý zvuk je přirozeně vnímán jako uklidňující.

Když miminko přijde na svět, prostředí, včetně světa zvuků, se pro něj dramaticky změní. Pro dítě je to stresující, protože je zvyklé na zcela jiné zvukové pozadí. K vytvoření důvěrně známých podmínek pro miminko poslouží první měsíce po porodu právě bílý šum. Bílý šum je pro novorozence možnost, jak zamaskovat všechny ty neobvyklé zvuky, které mohou být příčinou pláče každého novorozeného dítěte.

Správně používaný bílý šum dítěti plní roli jakéhosi rituálu, který mu řekne, že může v klidu spát. Nedoporučuje se ale bílý šum pouštět na maximální hlasitost. Doporučená hlasitost je kolem 60-70 dB, což je hlasitost o málo větší než běžná lidská řeč. Doporučená vzdálenost mezi spícím dítětem a zdrojem šumu je alespoň 2 metry. To proto, aby se zvuk rozptýlil. Je chybou umístit zařízení příliš blízko ucha. Zdroj by měl být umístěn na straně, ze které bude nejpravděpodobněji přicházet rušivý zvuk.

Bílý šum pro kojence - co to je?

Jednoduše bílý šum je zvuk. Šumivý zvuk. Termín "bílý šum" byl takto pojmenován na základě analogie s bílou barvou, která vzniká, když se všechny barvy spektra překrývají. Jedná se o zvuk s rovnoměrnou hustotou, který vzniká, když zvukové vlny zní současně na všech frekvencích - vysoké, střední i nízké. Zvukové vibrace přitom nenesou žádnou informaci a splývají v monotónní šelest. Takový zvuk můžete slyšet při zapnutí rádia na neladěné vlně nebo v přírodě - u vodopádu.

Kromě bílé barvy identifikují fyzikové i zvuky jiných barev. Například šum vodopádu na dálku se nazývá růžový šum. Rozdíl mezi růžovým a bílým šumem spočívá v tom, že jeho vysoké frekvence jsou utlumeny. Právě ty lidské ucho často vnímá jako dráždivé. Zvuk růžového šumu je nižší a hlubší. Pokud je pro spánek vašeho novorozence zvuk bílého šumu nepříjemný, zkuste použít růžový šum.

Kde bílý šum sehnat?

Jak již bylo zmíněno, bílý šum je zvuk. Zdrojem bílého šumu může být zapnutý domácí spotřebič - fén nebo například digestoř a vysavač. Nevýhodou těchto zdrojů hluku je, že nejsou určeny pro nepřetržitý provoz po dobu několika hodin a spotřebovávají drahou elektrickou energii. Tyto přístroje také neumožňují nastavit hlasitost zvuku.

Bílý šum ke stažení

Existuje mnoho možností, jak si bílý šum opatřit. Pokud nechcete kupovat samostatné zařízení na generování bílých šumů nebo pokud chcete účinky bílého šumu nejprve vyzkoušet, můžete tak učinit online například na webu BílýŠum.cz, kde máte přes 40 takovýchto zvuků. Všechny zvuky tam můžete přehrávat online v krátké i dlouhé verzi nebo si zvuky rovnou stáhnout.

Bílý šum aplikace

Další možnost zdroje bílého šumu jsou speciální aplikace pro telefon. Tyto aplikace však mohou skýtat bezpečnostní rizika. Většinou jsou zdarma, ale po nainstalovaní mohou sbírat, shromažďovat a zpeněžovat nejrůznější informace a data z vašeho telefonu. 

Bílý šum na YouTube

Rovněž na YouTube najdete nespočet videí s bílým šumem. Většinou jde o mnohahodinové videa, které přehrávají zvukovou smyčku. V případě přehrávání bílého šumu z YouTube však zbytečně s každým spuštěním znovu stahujete mnohagigové streamy a navíc tato možnost není ani ekologická. Místo jednoho přístroje je k přehrávání zvuku počítačů potřeba na cestě hned několik. Videa mohou být také náhle přerušeny reklamou, ukončeny nebo zcela vypnuty při absenci internetového signálu. Jestli i přes to bílý šum chcete streamovat z Youtube, doporučujeme tento kanál, kde jsou videa s bílým šumem bez reklam.

Hračky a přístroje na bílý šum 

Na trhu existuje i několik plyšových i plastových hraček, které v sobě mají zabudovaný přehrávač bílého šumu a jiných uspávacích melodií. Plyšová hračka tak může mít i další užitečnou funkci - umí miminko uspat. Ceny takových hraček se pohybují od 500 do 1500 Kč. Kromě šumících plyšáků si můžete vybrat i z nabídky speciálních přístrojů, které slouží jako generátor bílého šumu.

Stáhnout 44 Bílých Šumů

Bílý šum k sp